Jak się liczy punkty w tenisie ziemnym

sty 14, 2024 | Tenis

Tenis ziemny to popularny sport, który odznacza się specyficznym systemem punktacji. Zasady te mogą wydawać się skomplikowane dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z tą dyscypliną. Warto zrozumieć, jak działa system punktacji w tenisie ziemnym, aby lepiej cieszyć się grą i śledzić profesjonalne mecze.

Zasady podstawowe

Podstawową jednostką punktową w tenisie ziemnym jest „gem”. Zdobycie czterech gemów skutkuje wygraniem „seta”, a wygranie określonej liczby setów prowadzi do zwycięstwa w całym meczu.

40Trzeci wygrany punkt w gemie
Wygrana gemuGdy zawodnik zdobędzie czwarty punkt w gemie i przeciwnik nie zdobędzie punktu w tym samym gemie

Deuce

Gdy wynik wynosi „40:40”, mówimy o sytuacji „deuce”. W takiej sytuacji jeden z zawodników musi zdobyć dwie kolejne piłki, aby wygrać gem. Po zdobyciu jednej piłki jest to tzw. „advantage”, a zdobycie kolejnej piłki oznacza wygraną gemu.

Punktacja w setach

Aby wygrać „set” w tenisie ziemnym, zawodnik musi zdobyć sześć gemów, przy jednoczesnej przewadze dwóch gemów nad przeciwnikiem. W przypadku wyniku 6:5, zawodnik musi wygrać kolejnego gemu, aby wygrać set 7:5.

Decydujący set

W niektórych turniejach, włączając w to wielkoszlemowe, decydujący set może być rozgrywany do 10 gemów, a nie standardowych 6. Zawodnik musi wygrać set przynajmniej różnicą dwóch gemów, aby wygrać cały mecz.

Punktacja specjalna

W niektórych przypadkach, zwłaszcza w turniejach najwyższej rangi, takich jak Wimbledon czy US Open, stosuje się punktację tie-break. W tie-breaku, punkty są zliczane jako liczby (np. 7:6). Pierwszy zawodnik, który zdobędzie siedem punktów z przewagą dwóch punktów, wygrywa tie-break i set, chyba że wynik wynosi 6:6, wtedy rozgrywane są kolejne punkty tie-breaku, aż do uzyskania przewagi dwóch punktów.

Zrozumienie systemu punktacji w tenisie ziemnym może być kluczowe dla cieszenia się grą i śledzenia meczów na najwyższym poziomie.

Najczęściej zadawane pytania

• Jakie są najczęstsze błędy popełniane w tenisie ziemnym?
  • Czy istnieją różnice w punktacji między grą pojedynczą a podwójną?
  • Jakie są najlepsze strategie na wygranie gemu w tenisie ziemnym?
  • Czym różni się punktacja w turniejach rangi wielkoszlemowej od innych turniejów?

Strategie w tenisie ziemnym

Poza umiejętnością uderzania piłki, istotne są także strategie taktyczne. Jedną z popularnych taktyk jest stosowanie „słupek i siatka” – czyli regularne zmienianie kierunku uderzeń, a także częste wychodzenie na siatkę, aby wykorzystać krótkie piłki przeciwnika.